Śledź nas na Facebooku

Autorzy

Marki Jest 1247 marek

na stronę
Pokazuje 1161 - 1180 z 1247 elementów
  • Teresa Monika Rudzka

    Związana z Lublinem pisarka, opublikowała do tej pory osiem książek, m.in. „Bibliotekarki”, „Ona przyszła ostatnia”, „Zawsze będę Cię kochać” oraz powieść dla młodzieży „Wszystkie dżinsy M.”, która została nominowana do nagrody IBBY i wybrana książką roku w konkursie organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

  • Tom Sharpe

    Brytyjski pisarz, absolwent Uniwersytetu Cambridge. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel akademicki, a doświadczenie to zainspirowało go do wykreowania bohatera o imieniu Wilt, wykonującego ten właśnie zawód. Tak powstała seria satyrycznych powieści. Jego inne książki to między innymi: „Indecent Exposure" (1973, pierwsze polskie wydanie: „Nieprzystojne obnażenie”) i „Porterhouse Blue” (1974, polskie wydanie: „Zemsta Skulliona”). „Wilt” to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści tego autora, która stała się także podstawą scenariusza filmu o tym samym tytule. Nazywany przez „Evening Standard” „niezrównanym mistrzem farsy”, Tom Sharpe to kontynuator wielkiej tradycji angielskich pisarzy satyryków.

  • Tomasz Andrzejewski

    Urodził się w Kutnie i mieszka tam do dzisiaj. W roku 2015 odbył internetowy kurs pisania kreatywnego, brał również udział w warsztatach radiowych Bibliotekarium prowadzonych przez Wiktora Żwikiewicza i Marka Żelkowskiego. Czyta mnóstwo książek popularnonaukowych, regularnie uprawia kalistenikę. Fascynują go zabytkowe samochody oraz kinamatografia.

    Zbiór opowiadań „Zły świat” jest pierwszym owocem jego literackiej pasji. Ale, jak ostrzega, to dopiero początek.

  • Tomasz Białkowski

    Prozaik. Autor dziesięciu powieści oraz zbioru opowiadań i sztuki teatralnej. Przez krytykę jego twórczość bywa zaliczana do nurtu tzw. „czarnego psychologizmu”. Publikuje również z powodzeniem powieści sensacyjne. Laureat kilku nagród, trzykrotny Stypendysta Ministra Kultury.

  • Tomasz Jastrun

    Urodzony w 1950 roku poeta, prozaik i publicysta. Laureat licznych nagród, m.in. Nagrody Dziennikarzy Niezależnych im. A. Słonimskiego, nagrody literackiej paryskiej „Kultury”, nagrody Fundacji Roberta Gravesa, nagrody Kulturalnej NSZZ „Solidarności” za twórczość z okresu stanu wojennego. Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie w latach 1990-94. Pisał do szwedzkich pism „Modernsa Tider” i „Dagens Nyheter”. Felietonista „Polityki”, „Rzeczpospolitej”, „Elle”, „Twojego Stylu”, „Newsweeka”, „Zwierciadła” i „Przeglądu”. Autor prozy: „Rzeka podziemna”, „Kolonia karna”, „Osobisty przewodnik po depresji”, „Wyszedł z siebie i nie wrócił” i tomików poezji (m.in. „Powitania i pożegnania”).

    Zdjęcie: Mariusz Kubik - Praca własna, na licencji CC BY 3.0

  • Tomasz Kieres

    Idealista i niepoprawny romantyk. Muzyka jest jego siłą i inspiracją, a hale koncertowe są jego drugim domem. Muzyka to dla niego wolność, którą dobrze jest z kimś dzielić. Jest weganinem i wierzy w siłę, która drzemie w człowieku. „Zawsze będę przy tobie” to jego druga powieść. Pracuje nad kolejną.

  • Tomasz Mróz

    (1942-2018)

    Jeden z najwybitniejszych fizyków teoretycznych. Profesor matematyki na University of Cambridge, w latach 1979-2009 kierował katedrą Lucasa, którą niegdyś zajmował Newton. Otrzymał kilkanaście doktoratów honoris causa, członek Royal Society oraz US National Academy of Science.

    W trakcie swojej kariery naukowej zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga.

    Jego publiczne wystąpienia i książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę. „Krótka historia czasu” znajdowała się na liście bestsellerów „The Sunday Times” przez rekordowy okres 237 tygodni.

    Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.

  • Tomasz Niziński

  • Tomasz Organek

    Urodzony w 1976 r. w Suwałkach. Dzieciństwo spędził w Raczkach nad Rospudą. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Muzyk, wokalista, autor tekstów, kompozytor. Lider zespołu ØRGANEK, z którym nagrał dwa albumy: „Głupi” (2014) i „Czarna Madonna” (2016). „Teoria opanowywania trwogi” to jego debiut prozatorski.

  • Tomasz Rożek

    Polski dziennikarz naukowy, fizyk i doktor nauk fizycznych, popularyzator nauki. Ukończył fizykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. W 2006 roku uzyskał stopień doktora nauk fizycznych o specjalności fizyka jądrowa na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl i stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. W 2008 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis „Nauka w Polsce” PAP uhonorowały go tytułem Popularyzatora nauki. W 2015 r. został laureatem nagrody dziennikarskiej Ślad. Od 2016 do 2018 prowadził program popularnonaukowy Sonda 2. Obecnie można usłyszeć go w audycji „Pytania z Księżyca” na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Pokazuje 1161 - 1180 z 1247 elementów