Śledź nas na Facebooku

Autorzy

Marki Jest 1237 marek

na stronę
Pokazuje 1101 - 1120 z 1237 elementów
  • Shoshana Zuboff

    Emerytowana profesorka w Harvard Business School i autorka książek „In the Age of the Smart Machine” i „The Support Economy”.

  • Sigmund Freud

    Austriacki lekarz żydowskiego pochodzenia, neurolog, twórca teorii psychoanalizy. Jego koncepcje funkcjonowania umysłu ludzkiego wywarły ogromny wpływ na psychologię, filozofię, religioznawstwo a nawet kulturę i sztukę. W młodości interesował się naukami przyrodniczymi, ogromny wpływ wywarła na niego lektura rozprawy „Natury” Goethego. W 1873 rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1881 otrzymał nominację na doktora nauk lekarskich. Prowadził badania nad zastosowaniem kokainy w leczeniu. W latach 1885-1886 wyjechał na studia w Paryżu, gdzie badał zastosowanie hipnozy w leczeniu histerii.

    Ze względu na pochodzenie po przyłączeniu Austrii do Niemiec musiał wyjechać do Londynu, a jego książki były palone przez Nazistów. O wybuchu drugiej wojny światowej usłyszał w radiu. Jego cztery siostry zginęły w obozach koncentracyjnych. Zmarł w 1939 roku na nowotwór jamy ustnej.

  • Sonia Rosa

    „Sonia Rosa” to pseudonim literacki znanej polskiej pisarki. Historia opowiedziana w „Nimfomance” nie jest prawdziwa. W każdym razie nie cała.

  • Stanisław Antoni Wotowski

    (1895-1939)

    Pisarz, dziennikarz, policjant, właściciel prywatnego biura detektywistycznego, znawca okultyzmu oraz masonerii; autor powieści kryminalnych, sensacyjnych, historycznych i okultystycznych. Zasłynął wykładami na temat okultyzmu, które wygłaszał na terenie całej Polski w latach 20. I 30. Jego biuro detektywistyczne zajmowało się w dużej mierze tropieniem skandali towarzyskich.

  • Stanisław Grzesiuk

    Stanisław Grzesiuk (1918-1963)

    Pisarz i pieśniarz, z zawodu elektromechanik. Działacz społeczno-lewicowy, antyklerykał i ateista. Autor i wykonawca piosenek: „Siekiera, motyka”, „U cioci na imieninach” „Nie masz cwaniaka nad warszawiaka” oraz „Komu dzwonią”.

  • Stanisław Ignacy Witkiewicz

    ps. „Witkacy” (1885-1939) 

    Polski malarz, fotografik, pisarz, dramaturg i filozof. Urodził się w Warszawie jako syn malarza, pisarza i architekta Stanisława Witkiewicza herbu Nieczuja oraz Marii z Pietrzkiewiczów herbu Ostoja, nauczycielki muzyki. W 1890 roku, z powodu choroby Stanisława Witkiewicza-ojca, rodzina przeniosła się do Zakopanego. W 1905 roku Witkiewicz rozpoczął studia w krakowskiej ASP. Poglądy na sztukę wyraził w szkicach: „Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia” (1919), „Szkice estetyczne” (1922), „Teatr. Wstęp do teorii Czystej Formy w teatrze” (1923). Autor dramatów, w których posługując się groteską, parodią i czarnym humorem, ukazywał dekadenckie tendencje i zagrożenia cywilizacyjne świata w katastroficznym świetle. Uważany za jednego z prekursorów teatru absurdu w Europie.

  • Stanisław Lem

    (1921-2006)

    Urodzony we Lwowie futurolog, filozof, lekarz, krytyk literatury, a przede wszystkim: najpoczytniejszy nieanglojęzyczny pisarz science fiction. „Astronauci”, „Czas nieutracony”, „Solaris”, „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Wysoki Zamek”, „Katar”, „Dzienniki gwiazdowe” czy „Bajki robotów” to zaledwie niewielka część twórczości Lema, przetłumaczonej na 41 języków i wydanej w łącznym nakładzie 30 mln egzemplarzy. Prywatnie Lem był miłośnikiem marcepanu i chałwy oraz pasjonatem motoryzacji. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę nr 3836.

  • Stanisław Wyspiański

    (1869-1907) 

    Polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski.

    Dorobek artystyczny Wyspiańskiego jest bardzo szeroki i obejmuje dzieła różnego typu: malarstwo (rysunki, szkicowniki, obrazy olejne, pastele) przedstawiające widoki Krakowa, portrety i autoportrety, rośliny, projekty witraży i malowideł, ilustracje; grafika; projekty mebli i wnętrz; architektoniczny projekt zabudowy Wawelu; dramaty i wiersze.

    Zdjęcie: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygnatura: 1-K-1939a-4 - Narodowe Archiwum Cyfrowe na licencji CC BY-SA 4.0

    Źródło: Wikipedia

  • Stefan Darda

    Stefan Darda

    Jeden z najpopularniejszych polskich autorów literatury grozy. Debiutował w 2008 roku entuzjastycznie przyjętą przez czytelników powieścią „Dom na wyrębach”. W kolejnych latach stworzył złożony z czterech tomów cykl powieściowy „Czarny Wygon” oraz antologię „Opowiem ci mroczną historię”, a także thriller „Zabij mnie, tato”. W roku 2017 w księgarniach pojawił się „Nowy dom na wyrębach” – książka nawiązująca do debiutanckiej powieści autora, która jeszcze w przedsprzedaży znalazła się w pierwszej dziesiątce listy bestsellerów Empik.com.

  • Stefan Grabiński

    (1887-1936)

    Polski pisarz literatury grozy, twórca horroru kolejowego. 

  • Stefan Żeromski

    (1864-1925)

    Polski prozaik, publicysta i dramaturg, nazwany „sumieniem polskiej literatury”. Inicjator powstania projektu Akademii Literatury. W roku 1925 został założycielem i pierwszym prezesem polskiego oddziału PEN Clubu. Utwory Żeromskiego przekładane były na kilkanaście języków, wiele trafiło na scenę, na ich podstawie powstały też liczne filmy.

  • Stephen Baxter

    Brytyjski pisarz hard science fiction. Posiada dyplomy naukowe z matematyki i inżynierii. Mieszka w Northumberland. Jego pierwsze opublikowane opowiadanie ukazało się w 1987 roku, a pierwsza powieść w 1991 roku. Od 1995 roku jest pełnoetatowym pisarzem. Opublikował ponad czterdzieści książek, głównie powieści SF, i ponad sto opowiadań. Jego książki zdobyły wiele nagród, w tym nagrodę Philipa K. Dicka, nagrodę im. Johna W. Campbella, nagrodę British Science Fiction Association, nagrodę Kurd Lasswitz (Niemcy) i nagrodę Seiun (Japonia) oraz były nominowane do kilku innych, w tym Arthur C. Clarke Award, Hugo Award i Locus.

    Jest prezesem British Science Fiction Association i wiceprezesem HG Wells Society.

  • Stephen Clarke

    Urodził się w 1959 roku w Wielkiej Brytanii. Studiował w Oksfordzie. Od wielu lat mieszka i pracuje w Paryżu. Autor bestsellerów: „Merde! Rok w Paryżu” (W.A.B. 2006), „Merde! W rzeczy samej” (W.A.B. 2007), „Merde! chodzi po ludziach” (W.A.B. 2008), „M jak merde” (W.A.B. 2010) i „Merde Faktor” (W.A.B. 2013). Wydał również poradnik „Jak rozmawiać ze ślimakiem: dziesięć przykazań, które pomogą ci zrozumieć Francuzów” (W.A.B. 2008), a także książki: „Paryż na widelcu: sekretne życie miasta” (W.A.B. 2012), „1000 lat wkurzania Francuzów” (W.A.B. 2012) i „Jak Francuzi wygrali pod Waterloo (a przynajmniej tak im się wydaje)” (W.A.B. 2016).

Pokazuje 1101 - 1120 z 1237 elementów