Śledź nas na Facebooku

Autorzy

Marki Jest 1237 marek

na stronę
Pokazuje 281 - 300 z 1237 elementów
  • Deotyma

    Deotyma, właśc. Jadwiga Łuszczewska (1834–1908)

    Polska poetka i powieściopisarka romantyzmu, działaczka patriotyczna. Jest autorką wielu zbiorów wierszy, poematów, dramatów i powieści, m.in. „Improwizacje i poezje”, „Wanda”, „Branki w jasyrze”.

    Działalność twórczą rozpoczęła od publicznych improwizacji w 1852 roku. Po wybuchu powstania styczniowego jej ojciec został zesłany w głąb Rosji, a Deotyma postanowiła mu towarzyszyć. W 1865 r. oboje powrócili do Warszawy. Po śmierci rodziców Łuszczewska zamieszkała przy ulicy Marszałkowskiej 153, gdzie od 1870 r. prowadziła salon literacki znany z tzw. „czwartków literackich” u Deotymy.

  • Dorota Dziedzic-Chojnacka

    Poetka, pisarka i autorka opowiadań, w tym literatury dziecięcej. Absolwentka prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich, a wiele jej prac opublikowano w antologiach i czasopismach. W 2014 roku ukazała się jej powieść „Zbrodnia na boku”.

    Zdjęcie: Dorota Dziedzic - Fotografia własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2822325

  • Dorota Kassjanowicz

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, autorka książek dla dzieci i dorosłych, sztuk teatralnych, adaptacji scenicznych oraz tekstów piosenek do spektakli muzycznych. Laureatka m.in. głównej nagrody IBBY „Książka roku 2014” za powieść dla młodych czytelników pt. „Cześć, wilki!”, a także innych wyróżnień w dziedzinie literatury. W oparciu o jej teksty wystawiano spektakle m.in. w teatrach: Roma w Warszawie, Atelier w Sopocie, Teatrze Nowym w Poznaniu Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej oraz w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Piosenki jej autorstwa, które napisała pod pseudonimem Dorota Czupkiewicz, znalazły się w repertuarze Stanisławy Celińskiej, Hanny Banaszak, Ewy Błaszczyk.

  • Dorota Pasek

    Pierwszy tekst paraliteracki napisała w siódmej klasie szkoły podstawowej i niechcący zniszczyła nim spokojne życie kolegi. Potem z pisaniem bywało różnie, ale jedno jest pewne – po jej głowie nieustannie plączą się obcy, domagający się własnych historii. Niektóre z nich powołuje do życia w krótszych lub dłuższych tekstach. Zwykle pisze do szuflady, ale opowiadanie „Święto ptaków” ukazało się w Magazynie Kultury Popularnej „Esensja”, „Prezent” w Feministycznym Piśmie „Zadra”, a literackie drobiazgi w fanzinie „Drabble na niedzielę”.

    „Czas gniazdowania” to jej pierwsza opublikowana powieść.

  • Dorota Ponińska

    Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Dyplom uzyskała w Katedrze Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW. Ukończyła także amerykanistykę i public relations. Przez kilkanaście lat pracowała w branży PR, zarówno w agencji, jak i w międzynarodowych korporacjach.

  • Dorota Schrammek

    Pochodzi z Rudek na Pojezierzu Wałeckim. Od dwunastu lat mieszka w dwóch cudownych miejscowościach: przygranicznym Ueckermünde i nadbałtyckim Pobierowie. Jest przede wszystkim mama i żoną, dopiero potem autorką. Ma troje dzieci: 14-letnią Weronikę, 9-letniego Gabriela i niemal 5-letniego Rafaela. Mąż Maciej jest inżynierem.

  • Dorota Suwalska

    Pisarka, animatorka kultury, ilustratorka, dziennikarka, autorka scenariuszy. Nominowana do Astrid Lindgren Memorial Award 2013 i 2014.

    Współpracowała z TVP, realizując krótkie filmy plastyczne i felietony autorskie dla dzieci. W swoim dorobku ma trzy tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży: „Znowu kręcisz, Zuźka!”, „Zuźka w necie i w realu”, „Bruno i siostry” (wyróżnienie literackie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku, nominacja do nagrody Kornela Makuszyńskiego, powieść na liście książek proponowanych przez Polski Instytut Książki), „Marionetki Baby-Jagi”, „Ratunku, marzenia!”, „Pan Fortepianek”.

  • Dorota Wójcik

    Urodziła się w Gdyni i cały czas jest związana z tym miastem. Mężatka z dwójką dzieci. W wolnych chwilach maluje obrazy i wymyśla historie, w których dominuje czarny humor. Swoje opowiadania publikuje na stronie mamdopowiedzenia.com. „Cecylio, obudź się!” to jej debiut książkowy.

  • Doug Gold

    Ma za sobą długą i pełną sukcesów karierę medialną. Wraz z partnerem biznesowym założył sieć radiową More FM, a później był współzałożycielem NRS Media, międzynarodowej firmy medialnej z biurami w Londynie, Atlancie, Toronto i Sydney. Zdobył wiele branżowych nagród i konsultował się z głównymi sieciami medialnymi na całym świecie. Mieszka w Wellington w Nowej Zelandii z żoną Anemarie.

  • Edith Wharton

    (1862-1937)

    Amerykańska pisarka, pierwsza kobieta, która zdobyła Nagrodę Pulitzera, wielokrotnie nominowana do Nagrody Nobla.

  • Eduard Bass

    Eduard Bass (1888–1946)

    Jeden z najpopularniejszych czeskich pisarzy przedwojennych, dziennikarz, piosenkarz, felietonista, aktor, recytator, konferansjer i tekściarz. Studiował w Szwajcarii i Niemczech. Współpracował z wieloma kabaretami i czasopismami satyrycznymi. Pracował jako krytyk teatralny i redaktor „Lidových novin”. „Jedenastka Kłapząba” jest jego najpopularniejszą książką. Od stu lat jest obecna na półkach księgarń, doczekała się kilkudziesięciu wydań, ekranizacji i inscenizacji, wychowało się na niej wiele pokoleń Czechów i na trwałe weszła do kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.

  • Edward Guziakiewicz

    Pisarz, autor książek science-fiction.

    Zdjęcie: Eduardus - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23581718

Pokazuje 281 - 300 z 1237 elementów