Śledź nas na Facebooku

Autorzy

Marki Jest 1237 marek

na stronę
Pokazuje 221 - 240 z 1237 elementów
  • Bruno Kadyna

    Z wykształcenia jubiler złotnik, który kreując biżuterię, zaspokajał pragnienie tworzenia. Uprawiał kulturystykę i boks, pracował na statku, ale zawsze towarzyszyło mu zamiłowanie do słowa, szczególnie poezji i prozy, a pierwszą książkę napisał na bramce w klubie nocnym. Oprócz literatury uwielbia muzykę i sport. Dziś żonaty, doradca biznesowy, nie brakuje mu wytrwałości.

  • Bruno Schulz

    Polski prozaik żydowskiego pochodzenia, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki. Jego dorobek pisarski jest skromny ilościowo – to dwa tomy opowiadań: „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod klepsydrą”, a także kilka utworów, których pisarz nie włączył do pierwodruków wspomnianych zbiorów. Niektóre utwory zaginęły: opowiadania z początku lat 40. wysłane przez pisarza do kilku pism oraz szkice powieści „Mesjasz”.

    Proza Schulza jest zjawiskiem oryginalnym w światowej literaturze, a jej specyfika sprawia niemałe trudności w przełożeniu na język innych dziedzin sztuki. Mimo tego doszło do wielu adaptacji teatralnych oraz dwóch znaczących adaptacji filmowych.

  • Błażej Staryszak, Krzysztof Wiśniewski

    Błażej Staryszak

    Z wykształcenia socjolog, zawodowo związany z rozrywką i filmem, improwizator w zespole Teatru Improwizowanego Klancyk, współpracownik Klubu Komediowego, współautor serii spektakli Fabularny przewodnik po... Ojciec ośmiolatki.

    Krzysztof Wiśniewski

    Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Improwizator, współzałożyciel Teatru Improwizowanego Klancyk. Zajmuje się zarządzaniem projektami kulturalnymi i kontaktami kultury z biznesem. Ojciec dwóch synów: przedszkolaka i drugoklasisty.

  • C.J. Lyons

    Autorka ponad czterdziestu bestsellerowych powieści, była lekarz pediatra, przeżyła większość wydarzeń, o którym pisze w swoich nowatorskich thrillerach. Asystowała policji i prokuratorom w sprawach dotyczących znęcania się nad dziećmi, zastępczego zespołu Münchhausena, gwałtów i zabójstw. Pracowała w wielu centrach urazowych, w rezerwacie Navajo, jako doradca kryzysowy, adwokat ofiar, a także lekarz lotniczy dla Life Flight i Stat Medevac.

    Jej powieści dwukrotnie zdobyły prestiżową nagrodę Thriller Award przyznawaną przez International Thriller Writers, nagrodę RT Reviewers’ Choice Award, Golden Gateway, Readers’ Choice Award, RT Seal of Excellence oraz Daphne du Maurier Award for Excellence in Mystery and Suspense.

  • Calek Perechodnik

    (1916-1944) 

    Polski inżynier agronom pochodzenia żydowskiego. W czasie II Wojny Światowej przebywał w getcie Otwocku, gdzie był funkcjonariuszem policji żydowskiej. Podczas likwidacji getta w 1942 roku jako funkcjonariusz uczestniczył w załadowaniu do wagonów otwockich Żydów. Jego żona i corka zostały wtedy wywiezione do obozu zagłady w Treblince, gdzie zostały zamordowane.

    Uczestniczył w powstaniu warszawskim, zginął z rąk nazistów już po jego upadku. Jego wspomnienia, które nazwał spowiedzią opowiadają o polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej oraz zbrodniach niemieckich podczas Holocaustu.

  • Carole Trébor

    Długo nie chciała opuścić krainy dzieciństwa. Uwielbiała świat wyobraźni. Nie znosiła horrorów i apokaliptycznych wizji. W dorosłym życiu zdecydowała się na karierę historyka sztuki.

    Wykładała na uniwersytecie i realizowała filmy dokumentalne dla francuskiej telewizji publicznej. Gdyby ktoś powiedział jej, że zostanie autorką powieści postapokaliptycznej, nigdy by w to nie uwierzyła. W świat literatury młodzieżowej wprowadziły ją własne dzieci. Jest autorką wielokrotnie nagradzanej serii powieściowej „Nina Volkovitch”.

    Zdjęcie: Par ActuaLitté — Carole Trébor et Vincent Villeminot - Livre sur la Place à Nancy, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44213420, resized

  • Caroline Mitchell

    Niegdyś policyjna śledcza, jest obecnie pełnoetatową pisarką. Pracowała w wydziale kryminalnym (CID) i wyspecjalizowała się w sprawach związanych z przemocą domową i poważnymi przestępstwami o charakterze seksualnym. Jak mówi, mentalna siła wykazywana przez ofiary tych przestępstw jest dla niej nieustannym źródłem inspiracji i w swoich książkach Mitchell łączy opowieści o ich nieustępliwości z własną znajomością policyjnych procedur, tworząc emocjonujące thrillery psychologiczne. Pochodząca z Irlandii pisarka wraz z mężem i trójką dzieci mieszka obecnie na wybrzeżu Essex.

  • Charles Darwin, Francis Darwin

    Charles Darwin (1809-1882)

    Brytyjski przyrodnik i geolog, twórca teorii ewolucji, której głównym założeniem było, że wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. Darwin uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym, czyli . Studiował medycynę na Uniwersytecie Edynburskim, ale porzucił ją na rzecz nauk przyrodniczych na Uniwersytecie w Cambridge. Poza doborem naturalnym Darwin badał również ewolucję człowieka, dobór płciowy i ruch roślin, efekty ich krzyżowania i samozapłodnienia, a także rolą dżdżownic w procesie glebotwórczym.

    Uznano go za bohatera narodowego i po śmierci urządzono mu państwowy pogrzeb i pochówek w Opactwie Westminsterskim, niedaleko miejsca pochówku Isaaca Newtona i Johna Herschela.

    Francis Darwin (1848-1925)

    Brytyjski botanik, trzecie z siedmiorga dzieci Charlesa i Emmy Darwinów. Studiował matematykę, nauki przyrodnicze i medycynę. Zdobył tytuł medyczny, ale nie praktykował zawodu. Francis pracował z ojcem nad badaniem ruchu roślin, szczególnie fototropizmu – wyginania się w kierunku światła.

  • Charles Dickens

    Angielski powieściopisarz, uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii. W licznych powieściach dał wyraz wrażliwości na niesprawiedliwość, krzywdę społeczną i bezduszność praw wobec ludzi ubogich. Realistyczny i drobiazgowy opis środowisk społecznych (mieszczańskich, biedoty miejskiej) zespalał z romantyczną atmosferą baśniowości i liryzmem. Operował szeroką skalą humoru, często o zabarwieniu satyrycznym.

    Jego najbardziej znane powieści to: „Klub Pickwicka”, „Oliver Twist”, „Magazyn osobliwości”, „Marcin Chuzzlewit”, „David Copperfield”, „Maleńka Dorrit”, „Opowieść o dwóch miastach”, „Wielkie nadzieje”.

  • Charlie Donlea

    Amerykański autor bestsellerowych thrillerów, przetłumaczonych na ponad tuzin języków i wydanych w piętnastu krajach. Mieszka z żoną i dwójką dzieci w Chicago. Część każdego roku spędza ze swoim ojcem, łowiąc ryby na odludziu w Kanadzie, w miejscu, gdzie kończą się drogi, a do jezior można się dostać wyłącznie wodnosamolotem. Te majestatyczne podróże na łono Matki Natury posłużyły jako inspiracja dla jego debiutanckiej powieści.

Pokazuje 221 - 240 z 1237 elementów