Śledź nas na Facebooku

Autorzy

Podróż ludzkości: o pochodzeniu bogactwa i nierówności

Podróż ludzkości: o pochodzeniu bogactwa i nierówności

Oded Galor

Wiesław Kolbusz

 

ISBN : 978-83-8202-738-9

Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka we współpracy ze Storybox.pl

 

39,90 zł brutto

Więcej informacji

Dlaczego ludzie tak długo tkwili w gospodarczej epoce lodowcowej? Co spowodowało ogromną poprawę standardu życia? I wreszcie co doprowadziło do pojawienia się nierówności między poszczególnymi regionami świata?

W ciągu ostatnich dwustu lat ludzkość przeszła szokującą metamorfozę. Wbrew powszechnemu przekonaniu poziom życia nie wzrastał stopniowo w ciągu całej historii ludzkości. Procesem w dużej mierze stopniowym był rozwój technologii, lecz przez większość okresu istnienia ludzkości warunki życia oscylowały wokół poziomu przetrwania. Jednak w ciągu ostatnich dwóch stuleci jakość życia zmieniła się prawie z dnia na dzień. Dochód na mieszkańca wzrósł czternastokrotnie, a oczekiwana długość życia – ponad dwukrotnie. W swojej porywającej książce Oded Galor przedstawia całkowicie odmienne od dotychczasowych spojrzenie na historię świata. Wskazuje pewne czynniki, takie jak postęp technologiczny, zmiana wielkości populacji i adaptacja do warunków środowiskowych, które wprawdzie w krótkich okresach popychały ludzkość do przodu także w przeszłości, lecz dopiero dwieście lat temu ich sprzężenie doprowadziło do nagłego przyspieszenia podróży ludzkości i zaowocowało radykalną poprawą warunków życia, co stało się punktem zwrotnym w rozwoju naszej cywilizacji.

Audiobook zawiera dodatkowy plik PDF z materiałami nieprzeczytanymi w nagraniu.

 

***

„Mistrzowska analiza odysei ludzkości od powstania zrębów cywilizacji po węzłowe momenty w naszej podróży do współczesnego świata. Profesor Galor odpowiada na ostateczną zagadkę: jakie prądy historyczne odpowiadają za oszałamiającą nierówność w biedzie i bogactwie dzisiejszych narodów. Jeśli podobał ci się styl Harariego, tę książkę wręcz pokochasz”.

LEWIS DARTNELL, autor książki „Początki. Opowieść o tym, jak Ziemia nas stworzyła”

***

„To nie tylko ujęta w zwięzłej i przystępnej formie zunifikowana teoria wzrostu gospodarczego od początku ewolucji współczesnego człowieka, ale także angażująca emocjonalnie i niezwykle optymistyczna w wymowie kontrpropozycja dla wszystkich, którzy uważają, że ubóstwo i nierówności społeczne są nieodłącznym elementem ludzkiego społeczeństwa”.

IAN MORRIS, autor „Dlaczego Zachód rządzi – na razie”

***

„Książka zdumiewająca zakresem tematyki i wnikliwością. Podróż ludzkości dostarcza fascynującego i odkrywczego opisu najgłębszych prądów, które ukształtowały historię naszej cywilizacji, oraz wskazuje sposoby wyjścia z aktualnego kryzysu, bez czego rozwój naszego gatunku znacznie spowolni”.

NOURIEL ROUBINI, współautor książki „Ekonomia kryzysu”

***

„Ta głęboko uargumentowana książka znakomicie splata wątki globalnej historii gospodarczej – technologii, demografii, kultury, handlu, kolonializmu, geografii, instytucji międzynarodowych – aby zdekonstruować bogaty gobelin, jakim jest współczesny świat. Tour de force!”

DANI RODRIK, autor „Rządów ekonomii”

  • Poprzednie produkty
  • Podróż ludzkości: o pochodzeniu bogactwa i nierówności
  • Kolejne produkty