Śledź nas na Facebooku

Autorzy

Pan Geldhab. Wielki człowiek do małych interesów

Pan Geldhab. Wielki człowiek do małych interesów

Aleksander Fredro

Jacek Kiss

 

Czas trwania: 4 godziny 18 minut

ISBN : 978-83-8146-046-0

Wydawca: Storybox.pl

 

24,95 zł brutto

Więcej informacji

Pan Geldhab dorobił się ogromnego majątku na dostawach wojskowych, a teraz chce awansować towarzysko. Sposobem na to ma być wydanie córki Flory za księcia Radosława. Księcia ścigają wierzyciele, a Flora ma ogromny posag i tak bardzo chce zostać księżną, że odtrąca zakochanego w niej Ludomira, oficera napoleońskiego. Nieoczekiwanie Radosław dostaje spadek, który rozwiązuje jego problemy finansowe...
To jedna z nielicznych komedii Fredry, która kończy się realistycznie, a nie w sposób uważany ówcześnie za „szczęśliwe zakończenie”.
***
„Wielki człowiek do małych interesów” to pan Jenialkiewicz, prowincjonalny właściciel ziemski, który prowadzi niezwykle ożywioną działalność: kieruje sprawami, knuje intrygi, prowadzi szeroką korespondencję. Między innymi stara się o posadę dyrektora towarzystwa kredytowego dla swojego protegowanego, Dolskiego. Pragnie też ożenić go ze swą bratanicą Matyldą. O dyrektorską posadę ubiega się też Leon – inny podopieczny Jenialkiewicza, który braki wiedzy i zdolności zastępuje cynicznym wykorzystywaniem prywatnych słabości ludzi.

Patronat:

     

  • Poprzednie produkty
  • Bajki dla dorosłych
  • Damy i huzary
  • Mąż i żona
  • Pan Geldhab. Wielki człowiek do małych interesów
  • Kolejne produkty