Śledź nas na Facebooku

Autorzy

Lekarz z Auschwitz

Lekarz z Auschwitz

Szymon Nowak

Wiesław Kolbusz

 

Czas trwania: 7 godzin 25 minut

ISBN : 978-83-8271-287-2

Wydawca: Storybox.pl

Data premiery: 23 marca 2022 r.

 

37,95 zł brutto

Więcej informacji

Styczeń 1945 r. W Auschwitz-Birkenau pozostaje 4800 więźniów, którzy nie nadawali się nawet do pędzenia na zachód w marszach śmierci. Komory gazowe wysadzono w powietrze, a wojska sowieckie wdzierają się w głąb obrony hitlerowskiej w takim tempie, że obozowi SS-mani nie zdążyli zabić garstki ocaleńców.

5 lutego JÓZEF BELLERT wraz z grupą ponad trzydziestu krakowskich lekarzy i pielęgniarek wyjeżdża do Oświęcimia. Przez osiem miesięcy prowadzi prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie. Mimo braku kanalizacji, wody, jedzenia i leków niesie pomoc medyczną ocalonym więźniom. Jego pacjenci ważą średnio 30 kg. Zapadają na dur brzuszny i gruźlicę, nękają ich biegunki głodowe, obrzęki i odleżyny. Boją się ludzi w kitlach i strzykawek, które kojarzą im się z zastrzykami z fenolu, którymi niemieccy zwyrodnialcy uśmiercali chorych więźniów.

TRUDNO W TO UWIERZYĆ, ALE Z 4800 CHORYCH PRZYWRÓCIŁ DO ŻYCIA I ZDROWIA 4400 PACJENTÓW.

Józef Bellert – cichy bohater, którego biografią można obdzielić kilkanaście osób. Konspirator, żołnierz Legionów i sanitariusz brygady Piłsudskiego, działacz niepodległościowy i społeczny, żołnierz września 1939 i Powstaniec Warszawski. Skromny lekarz powiatowy z Pińczowa.

LEKARZ, KTÓRY OCALONYM Z PIEKŁA PRZYWRÓCIŁ GODNOŚĆ, ZDROWIE I WIARĘ W DRUGIEGO CZŁOWIEKA.

„Jeszcze pod koniec życia samotnym chorym robił zakupy albo palił w piecu”.

Patronat:

  • Poprzednie produkty
  • Lekarz z Auschwitz
  • Niechciani generałowie. Sosabowski, Maczek, Bór-Komorowski i inni. Powojenne losy polskich oficerów
  • Kolejne produkty