Śledź nas na Facebooku

Autorzy

Nowy Mentalność zwiadowcy. Dlaczego niektórzy ludzie widzą rzeczy jasno, a inni nie

Mentalność zwiadowcy. Dlaczego niektórzy ludzie widzą rzeczy jasno, a inni nie

Julia Galef

Anna Krypczyk

 

ISBN : 978-83-8335-050-9

Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka we współpracy ze Storybox.pl

 

54,90 zł brutto

Więcej informacji

KSIĄŻKA, KTÓRA POKAZUJE, DLACZEGO MÓZG NAS OSZUKUJE I CO MOŻEMY ZROBIĆ, ABY TO ZMIENIĆ

W codziennym życiu ludzie wierzą w to, w co chcą wierzyć. Innymi słowy, działamy według zasad, które autorka książki nazywa „mentalnością żołnierza”. Z takich powodów jak plemienność, myślenie życzeniowe, racjonalizacje i tym podobne mechanizmy wykazujemy skłonność do obrony idei, w które najbardziej chcemy wierzyć, a równocześnie odrzucamy te, w które nie wierzymy. Jednak jeśli chcemy częściej mieć rację, powinniśmy wyszkolić się w myśleniu „zwiadowcy”. W odróżnieniu od żołnierza, celem zwiadowcy nie jest obrona przed wrogiem. Zwiadowca ma zbadać teren i wrócić z jak najdokładniejszą mapą. Niezależnie od tego, na co liczy, chce on przede wszystkim poznać prawdę.

Julia Galef pokazuje, że zwiadowcy funkcjonują lepiej nie dlatego, że są mądrzejsi czy mają większą wiedzę niż inni, lecz dzięki zbiorowi umiejętności i nawyków myślowych oraz sposobów patrzenia na świat, których każdy może się nauczyć.

Audiobook zawiera plik PDF z materiałami nieprzeczytanymi w nagraniu.

***

„Julia Galef jest jedną z najmądrzejszych i najciekawszych myślicielek na świecie. Jeśli przeczytacie tę znakomitą książkę, będziecie jaśniej myśleli i widzieli oraz po prostu staniecie się mądrzejsi” – Johann Hari, autor książki „Złodzieje. Co okrada nas z uwagi”.

***

„Julia Galef nie tylko karci nas za to, że nie myślimy jasno, ale również diagnozuje przyczyny tego stanu rzeczy i proponuje konkretne sposoby na poprawę naszej racjonalności. To książka, która naprawdę zmieni wasz sposób myślenia” – Sean Carroll, autor „Coś głęboko ukrytego. Światy kwantowe i emergencja czasoprzestrzeni”.

***

„Dużo wiemy o tym, jak wadliwe jest ludzkie rozumowanie, ale zaskakująco mało o tym, jak je naprawić w codziennym życiu. Na szczęście Julia Galef postanowiła to zmienić. Jej przenikliwe i możliwe do zastosowania w praktyce spostrzeżenia można uznać za kontynuację »Potęgi irracjonalności« Dana Ariely’ego. Lektura książki Galef nauczy was myśleć jaśniej, widzieć siebie dokładniej i mylić się nieco rzadziej” – Adam Grant, autor książki „Leniwy umysł. Dlaczego warto ciągle weryfikować swoje poglądy i decyzje”, gospodarz podcastu „WorkLife”.

***

„Większość książek mówi czytelnikom, co mają myśleć. Tutaj mamy coś rzadszego i cenniejszego: książkę o tym, jak myśleć i jak się uczyć bez strachu czy stronniczości, które tak często uniemożliwiają nam dotarcie do prawdy. Piękno zawartego w »Mentalności zwiadowcy« wywodu polega na tym, że sam jest przykładem etosu, którego uczy. Radość czerpana przez autorkę z kwestionowania własnych założeń i z prób zrozumienia alternatywnych argumentów sprawi, że i wy zechcecie zostać zwiadowcami” – Ezra Klein, autor książki „Why We’re Polarized”, gospodarz podcastu „The Ezra Klein Show”.

  • Poprzednie produkty
  • Mentalność zwiadowcy. Dlaczego niektórzy ludzie widzą rzeczy jasno, a inni nie
  • Kolejne produkty