Śledź nas na Facebooku

Autorzy

W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku

W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku

Bill Bryson

Krzysztof Plewako-Szczerbiński

 

Czas trwania: 19 godzin 14 minut (2 CD)

ISBN : 978-83-8202-252-0

Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka we współpracy ze Storybox.pl

Tłumacz: Tomasz Bieroń

Data premiery: 29 czerwca 2021 r.

Tytuł oryginału: At Home: A Short History of Private Life

 

49,90 zł brutto

Więcej informacji

„Historia życia domowego nie jest wyłącznie historią łóżek, sof i pieców kuchennych, jak mgliście oczekiwałem, lecz dziejami szkorbutu, guana, wieży Eiffla, pluskiew, wykradania zwłok i prawie wszystkiego innego, co się kiedykolwiek wydarzyło. Domy nie są schronieniami przed historią, lecz miejscami, gdzie historia ostatecznie trafia...”

Podczas gdy bestsellerowa „Krótka historia prawie wszystkiego” przedstawiała rozległą panoramę świata, uniwersum i w ogóle wszechrzeczy, „W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku” zagląda w życie prywatne przez mikroskop.

Billa Brysona pewnego dnia zafrapowała myśl, że znacznie więcej czasu poświęcamy studiowaniu historii bitew i wojen niż tego, z czego historia naprawdę się składa: stuleci spokojnego zajmowania się przez ludzi codziennymi sprawami – jedzeniem, spaniem i próbami osiągnięcia bardziej komfortowych warunków życia. Zafrapowało go również, że większość najważniejszych odkryć ludzkości można znaleźć w czterech ścianach domów, w których mieszkamy. Zainspirowało go to do podjęcia podróży po własnym domu, starej plebanii w Norfolk – wędrował od pokoju do pokoju i zastanawiał się, jak powstały zgromadzone tam przedmioty codziennego użytku.

Przy okazji przeprowadził gigantyczne badania absolutnie wszystkiego, od architektury po elektryczność, od przechowywania żywności po epidemie, od handlu przyprawami po pułapkę na myszy, od krynolin po ubikacje.

Spenetrował również genialne, twórcze i często ekscentryczne umysły, które stały za rozmaitymi wynalazkami z tych dziedzin. I odkrył, że chociaż z pozoru w naszym codziennym życiu nie ma niczego niezwykłego, w zakamarkach każdego domu kryje się mnóstwo historii, fascynujących ciekawostek, a nawet niebezpieczeństw.

***

„Fascynująca książka o odkrywaniu na nowo rzeczy zwyczajnych i znajdowaniu rzeczy niezwyczajnych w codziennej życiowej rutynie. W swojej genialnej »Krótkiej historii prawie wszystkiego« Bryson zajął się nauką. Nową książkę można by zatytułować »Krótka historia prawie całej reszty«”.

„The Times”

Patronat:

  • Poprzednie produkty
  • Ciało. Instrukcja dla użytkownika
  • Krótka historia prawie wszystkiego
  • W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku
  • Kolejne produkty