Śledź nas na Facebooku

Autorzy

Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie

Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie

Ryszard Wolański

Wiesław Kolbusz

 

Czas trwania: 8 godzin 45 minut

ISBN : 978-83-8233-764-8

Wydawca: Storybox.pl

Data premiery: 10 sierpnia 2021 r.

 

29,95 zł brutto

Więcej informacji

Henryk Warszawski, znany jako Wars, kompozytor, pianista, dyrygent i aranżer, debiutował przed wojną. Napisał muzykę do wielu filmów. Jego piosenki śpiewały największe gwiazdy międzywojennego kina i kabaretu: Loda Halama, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna, Zula Pogorzelska oraz Eugeniusz Bodo, Andrzej Bogucki, Adolf Dymsza, Kazimierz Krukowski i Aleksander Żabczyński.

Zmobilizowany w 1939 roku po kilku tygodniach działań wojennych dostał się do niewoli niemieckiej. Udało mu się z niej wkrótce uciec. Zimą 1940 roku wyjechał do Lwowa, gdzie utworzył polską orkiestrę. Odbył z nią tournée po wielu miastach ZSRR. W 1941 roku orkiestra wcielona została do Armii Polskiej gen. W. Andersa i jako Polish Parade przeszła cały szlak bojowy II Korpusu.

Po demobilizacji we Włoszech w 1947 roku Wars wyjechał do USA. Tam skomponował muzykę do blisko sześćdziesięciu filmów kinowych i telewizyjnych realizowanych przez Columbię Universal Pictures, Warner Brothers, United Artists, 20th Century Fox i Metro-Goldwyn-Mayer. Największą sławę przyniosła mu muzyka do nakręconego w 1963 roku filmu „Flipper” (polski tytuł „Mój przyjaciel delfin”). Jego piosenki śpiewali Bing Crosby, Jimmie Rodgers, Doris Day, Brenda Lee i Mel Torme.

Patronat:

  • Poprzednie produkty
  • Aleksander Żabczyński. Jak drogie są wspomnienia
  • Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań.
  • Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie
  • Tango milonga, czyli co nam zostało z tamtych lat
  • Kolejne produkty